Kliz

Terminologija

Pri izboru novog e-skejta, samogradnji ili nabavci rezervnih delova naići ćete na dosta tehničkih termina vezanih za specifikacije proizvoda. Pa ćemo ovde pomenuti par termina sa kojima ćete se najčešće susretati:

ABEC – ABEC je američka metoda za ocenjivanje tačnosti i preciznosti ležajeva. To je skala od 1 do 9 i sastoji se samo od neparnih brojeva. Što se tiče cene, ležajevi ABEC 1 su najjeftiniji, a ABEC 9 su najskuplji (mogu biti stotine dolara za jedan ležaj).

ASTM 1492 – Specifikacija koja se odnosi na kacige za bicikliste, skejtbordere i roleraše. Odgovarajući šlem treba da bude sertifikovan prema ovom standardu koji uključuje sposobnost zaštite od višestrukih udara.

AWD – Pogon na svim točkovima. Električni skejtbord sa 4 motora, po jedan za svaki točak.

Baseplate – Ravni deo šine koji je pričvršćen za dasku.

BMS – Sistem za upravljanje baterijama. Ploča koja se povezuje sa litijumskim baterijama za ravnomerno punjenje ćelija.

Bushings – Par uretanskih prstenova koji se postavljaju ispod osovine kako bi se olakšalo okretanje skejtborda prilikom nagiba. Dolaze u dva osnovna oblika: bure i konus. Iako su ovo relativno sitni delovi, njihova tvrdoća i podešavanje značajno utiču na performanse skejtborda.

Deck – Daska na kojoj stojite koja je obično napravljena od drveta, plastike ili ugljeničnih vlakana.

DIY – Uradi sam (Do it yourself). Postoji ogromna zajednica e-bordera koji vole da sklapaju daske po svom ukusu.

Dual Drive – Električni skejtbord sa dva motora, obično postavljena da pokreće svaki od zadnjih točkova.

Enclosure – Poznato i kao kućište za komponente. Sadrži elektronske komponente (baterija, ESC, itd.) i obično je pričvršćeno sa donje strane borda. Najčešće je od plastike (prskane zaštitnim premazom) ili lakog metala, pričvršćeno je vijcima, jakim lepkom ili jakom lepljivom trakom.

ESC – Elektronski regulator brzine. Ovo je kontrolni centar električnog skejtborda, tj. pametni interfejs između motora i baterija. On obezbeđuje odgovarajući napon za kontrolu brzine, smera i kočenja motora.

Grip – Deo površine daske na kojem stojite pri vožnji. Najčešće je pokriven brusnim papirom.

Hanger – Izduženi deo šine koji drži osovinu za točkove.

IPxy – IP je skraćenica od Ingress Protection. To je ocena koja se sastoji od dve cifre iza IP prefiksa. Prva cifra označava stepen zaštite od čvrstih materija, a druga stepen zaštite od tečnosti. Neki od proizvođača obično navode da je kućište (koje sadrži baterije i kontrolere) IP65, 6 je najviša ocena što znači da je nepropusno za prašinu, a 5 znači da voda koju mlaznica (6,3 mm) projektuje na kućište iz bilo kog pravca neće imati štetne posledice efekata (8 je najviše što znači da je objekat zaštićen od vode kada je potopljen ispod 1m dubine). Dakle, IP65 znači da je kućište 100% zaštićeno od prašine i slabog mlaza vode iz bilo kog pravca.

Kingpin – Metalni vijak (obično oko 6,4 cm dužine i prečnika 0,95cm) koji povezuje „hanger“ šine sa osnovnom pločom. Uparen je sa cilindričnom navrtkom sa parom čaura između vijka i navrtke. Konfiguracija čaura i zategnutost će značajno uticati na upravljivost daske.

Kv – Ocena DC motora bez četkica izražena kroz rpm (o/min) po voltu. Što je veći Kv, manji je obrtni moment i obrnuto.

LiPo – Litijum polimer. LiPo baterije (u odnosu na litijum-jonske) koriste mnogi ljudi koji prave sopstvene električne ploče. Jeftinije su, ali mogu biti isparljivije (veći rizik od zapaljenja ili čak eksplozije) od litijum-jonskih baterija. Štaviše, imaju kraći životni vek (300-400 ciklusa punjenja u proseku naspram 1000-1500 punjenja za litijum-jonske). Sve dok ih pravilno punite (koristeći balansirajući punjač) i držite se specifikacija, LiPo baterije bi trebalo da budu relativno bezbedne.

Li-Ion – Litijum jon. Li-Ion baterije se koriste na e-skejtovima srednje i visoke klase. Traju 2-3 puta duže od LiPo baterija. Postoje brojna gledišta o tome kako organizovati ćelije u svakoj vrsti baterije da bi se dobila optimalna kriva pražnjenja. Osnovni princip je održavanje skoro konstantnog napona pražnjenja pri napajanju skejtborda. Da bi se maksimizirao životni vek baterije, ne bi trebalo da bude potpuno ispražnjena.

Li-FePO4 – Litijum gvožđe. Treći tip baterija za skejtbord koji se pojavljuje na tržištu. Jedina poznata ploča koja ga koristi je Boosted Board. Bezbedniji je i traje duže od LiPo baterija, ali je ujedno dosta skuplji i nedostupan.

Motor Part Number – Obično u obliku četvorocifrenog broja, „xxyy“, gde „xx“ označava prečnik motora u mm, a „yy“ određuje dužinu motora u mm.

RC – Daljinski upravljač (obično ručni) koji koristi većina električnih skejtbordera za kontrolu kretanja (tj. ubrzanje, kočenje, itd…).

Regenerative Braking – Mogućnost koja se nalazi u mnogim električnim skejtovima i znači da se vaša baterija puni dok kočite. Za one koji sami prave skejtbordove, ova mogućnost se može konfigurisati pomoću BLDC alata za VESC.

Trucks – Šine, delovi u obliku slova T (dolaze u paru) koji pričvršćuju točak za skejtbord. Svaka šina sadrži osovinu, kingpin i dve čaure (bushings).

VESC® – Vedder elektronska kontrola brzine. Ovo je tip ESC koji je dizajnirao gospodin Benjamin Vedder i predstavlja ESC otvorenog koda. To znači da možete da izmenite parametre ESC-a koristeći alate za konfiguraciju (tj. BLDC) na svom računaru. To znači da možete fino podesiti performanse ploče (glatko ubrzanje, kočenje, itd.). Imajte na umu da postoji mnogo varijacija VESC-a.

Wh – Vat sati, jedinica koja definiše ukupan kapacitet baterije i izračunava se kao proizvod broja amper sati i nominalnog napona. Na primer, baterija od 12 volta sa kapacitetom od 20 amper sati je 240 Wh.