Kliz

Vrste ESK8 pogona

Na tržištu se svakog dana pojavljuju novi modeli i nije lako odlučiti koji je pravi za vas. U ovom postu ćemo pomenuti različite vrste pogona i njihove osnovne karakteristike. Tako da ćete sa ovim informacijama biti u mogućnosti da donesete ispravniju odluku o tome koji električni skejtbord najviše odgovara vašim potrebama.

U ranije objavljenom postu smo pomenuli kako različiti tipovi dasaka, točkova i šina utiču na vožnju, a ovde ćemo se baviti isključivo pogonskim sistemima.

Na tržištu trenutno postoji tri tipa električnih motora:

  • Hub Motor
  • Direct Drive
  • Belt Drive (kaišar)

Hub motori

Hub motori su ugrađeni u točkove (najčešće u zadnje), tako da je sam točak zapravo motor koji je obložen uretanom. Sloj uretana koji apsorbuje udarce je u ovom slučaju dosta tanji nego kod običnog točka, pa je vožnja njime tvrđa i vibracije su izraženije u odnosu na druge načine prenosa (što se donekle može kompenzovati fleksibilnom daskom). Najčešće su varijante skejtova sa “dual” konfiguracijom što podrazumeva motore na oba zadnja točka. Ali, takođe postoji i “single” varijanta kao i ostale kombinacije poput pogona na sva četiri.

Smatra se da su ovo motori koji nisu previše zahtevni za održavanje, veoma su tihi, laki i neprimetni. Pri guranju bez baterije ne prave veliki otpor. Loša strana im je mali broj opcija kada je zamena točka (uretanskih navlaka) u pitanju, redukovano hlađenje i manji obrtni moment u odnosu na spoljne motore sličnih gabarita.

Direct Drive

Direktni prenos je koaksijalan (kao i kod Hub motora), samo što je u ovom slučaju motor izmešten van točka, ka sredini osovine. Ovo omogućava vrlo laku zamenu i veliki izbor standardnih točkova. Ređe se sreće od ostala dva načina prenosa i glavna mana mu je što su motori veoma nisko i direktno su izloženi spoljnim uticajima pri vožnji.

Belt Drive

Ovo je opcija za one koji žele da izvuku maksimum snage iz svoje mašine. “Belt drive” motori su namontirani spolja, paralelno sa prednje ili zadnje strane osovine. Prenos se vrši kaišem, a zamenom kaišnika može se fino podešavati odnos broja obrtaja i obrtnog momenta (krajnje brzine i snage). Kao i Direct Drive, kombatibilni su sa standardnim točkovima, ali nude udobniju vožnju. Ono što im se zamera je upadljiv izgled, stvaranje buke, česta zamena i čišćenje kaiševa, otpor pri guranju bez baterije.